Loading

Logo vs. Logotyp vs. Logomark – Jaký je rozdíl?

Publikováno
před 2 roky
Doba čtení
Sdílet
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Logo vs. Logotyp vs. Logomark – Jaký je rozdíl?

Publikováno
před 2 roky
Doba čtení
Sdílet
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mezi Českými a Slovenskými studii, designéry, ale také širokou veřejností, je stále rozšířené zaměňování pojmů logo, logotyp a logomark. Můžete se setkat s tím, že mnohá studia používají pojem logotyp pro celá složená loga, ale neuvědomují si, že názvy logotyp a logomark jsou pouhé části, ze kterých se jejich loga skládají. Velmi snadno tedy může nastat situace, kdy si budete od studia přát, aby se design Vaší nové identity ubíral směrem k logotypu, ale studio Vám neopodstatněně dodá logo se zakomponovaným logomarkem, což není to, co by splnilo Vaše cíle a řešilo problémy.

Logotyp je textová část a logomark je ikona/piktogram.Logo je tedy finální celek reprezentující brand nehledě na to, zda je tvořeno pouze logotypem, logomarkem, nebo se jedná o složené logo z obou dvou zmíněných.

Pokud se Vám zdá dané téma a terminologie velmi chaotická, nebojte se. Po dočtení tohoto článku budete mít ve všem zcela jasno. Na následujících řádcích si vše podrobně vysvětlíme a uvedeme příklady pro lepší pochopení.

Logotyp

Logotyp je část loga, ale může se jednat i o celé logo v případě, kdy funguje jako samostatný element a neni doprovázen logomarkem, tedy ikonou. Koncept logotypu je celý založený na textu či písmenech. Přestože se tak nemusí zdát, ve většině případů se nejedná o pouhý prostý generický font, ale o propracovaný grafický prvek s jasným cílem.

Samotný logotyp může být použit buď samostatně (např. loga Google, Netflix), nebo v kombinaci s logomarkem, tedy ikonou/piktogramem (např. logo Microsoft). Pokud je logotyp kombinovaný s logomarkem, kompletní celek by již měl být nazýván logem a ne logotypem.

Logomark

Jedná se o ikonu/piktogram, která neobsahuje žádný další doplňující textový element a je tedy používána zcela samostatně – krásným příkladem může být jistě všem známé logo nakousnutého jablka společnosti Apple. Logomarky nalezneme ve všech tvarech, od složitých a komplikovaných, po zcela jednoduché.

V případě, že je logomark doplněn o prostý text, nebo logotyp, je logomark již pouhým elementem daného designu a celek tedy nenazýváme logomarkem, ani logotypem, ale složeným logem.

Logo

Logo je obecným a hlavním pojmenováním pro grafickou reprezentaci a identifikační symbol značky, firmy, produktu, nebo jednotlivce. Stručně řečeno, jak logotyp, tak logomark, jsou podmnožiny loga a můžeme je obecně nazývat logy.

V praxi se můžete nejčastěji setkat s logy, která jsou tvořena jak logotypem, tak logomarkem a společně tvoří jeden celek. Jednou z nesporných výhod takového řešení je, že značka díky tomu nemusí vynaložit takové úsilí a náklady, aby bylo jejich logo veřejností a zákazníky spojeno právě s nimi, nebo s produktem dané značky, a mnohem efektivněji tedy plní svůj primární identifikační cíl.

Jak již bylo zmíněno v předešlých odstavcích tohoto článku, měli bychom se vyvarovat označování spojeného loga z logotypu a logomarku jen jako pouhého logotypu, nebo naopak pouze jako logomarku.

Další příspěvky

Shopping Basket

Rychlý kontakt