Loading

10 tipů pro budování značky. (1. část)

Publikováno
před 4 roky
Doba čtení
Sdílet
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

10 tipů pro budování značky. (1. část)

Publikováno
před 4 roky
Doba čtení
Sdílet
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Značka, neboli brand je jednou z nejdůležitějších součástí podnikání a Vaší firmy. Je to, co Vás odlišuje od ostatních a to, jak Vás lidé vnímají, jaký mají z Vašeho produktu, služby nebo společnosti pocit. Pomáhá Vám, aby si Vás lidé zapamatovali, věřili Vám, vytvořili si s Vámi spojení a podvědomě pochopili, jaké jsou Vaše hodnoty a to, proč daný produkt či služby děláte.

Brand je to, jak lidé pocitově vnímají Váš produkt, službu, nebo společnost.

Filip Zavoral

Na následujících řádcích naleznete první část z 10 užitečných tipů a částí strategií pro budování značky, které Vašemu brandu pomohou lépe se dostat do povědomí, získat loajální zákazníky i navýšit zisky a konverze.

1. Nepodceňujte sílu značky.

Ať chceme nebo ne, tak každý z nás má svou značku (brand), ať jde o osobní značku každého z nás a to, jak nás ostatní vnímají, nebo právě značku zaštiťující Vaší společnost. V obou případech to funguje stejně – pokud budete na své okolí působit negativně, hrubě komunikovat a chovat se nevhodně, lidé Vám přestanou důvěřovat a nebudou Vás mít rádi, nebo z Vás budou mít špatný pocit.

Naopak pokud budete pozitivní, snažit se lidem pomáhat, komunikovat mile a vstřícně, tak Vás lidé budou mít rádi a budou z Vas mít dobrý pocit a hlavně si získáte jejich důvěru.

Ať jste tedy pouze začínající živnostník, malá firma na růžku prodávající domácí sendviče, nebo velká nadnárodní korporace, tak vždy je důležité nepodceňovat sílu své značky. Lidé Vás vždy rádi doporučí ostatním a to je ten nejsilnější a nejefektivnější marketing.

2. Konzistentní prezentace značky.

Často se můžeme setkat s tím, že ačkoli daná společnost má krásnou vizuální identitu, tak ji využívá pouze na svém webu, letácích či skončí pouze u používání loga, ale vše ostatní nechává na subjektivním cítění ostatních.

Vaší značku si lidé podvědomě zapamatují mimo jiné ve spojení s určitými vizuálními prvky. Prezentace Vaší značky proto musí být konzistentní při jakékoli aplikaci a v jakémkoli médiu, formátu a použití – od samotné vizuální identity a s ní spojenými barvami, přes messaging a styl komunikace, kterým se prezentujete a komunikujete s veřejností. Tak docílíte toho, že Vás lidé budou vnímat jako sebevědomou a ucelenou společnost, lépe si Vás nebo Váš produkt zapamatují a identifikují.

Při konzistentní prezentaci značky si Vás lidé v průměru zapamatují a identifikují až o 80% lépe a tržby se díky tomu zvýší o 23% ročně. To je hodně dobré na to, jak malé úsilí to stojí, nemyslíte?

3. Neprodávejte. Dávejte lidem hodnotu.

Lidé jsou přesycení reklamou a prodejními nabídkami. Útočí na ně každý den a narušují jejich volný čas, čas kdy chtějí vypnout a mít chvilku sami pro sebe. Mimo jednotlivce a koncové zákazníky jsou i samotné firmy neustále zahlceny B2B nabídkami.

Pokud tedy chcete přilákat nové zákazníky, nebo uvést nový produkt, tak nic neprodávejte, nic přímo nenabízejte. Místo toho lidem dávejte určitou hodnotu ve formě toho, že jim dáte možnost se nějakým způsobem naučit nebo dozvědět něco nového. Může jít o prostý článek, video či to, že budete ve Vaší marketingové kampani oslavovat osobnosti s Vaším produktem nějakým, i nepřímým, způsobem spojené a připomenete jim je. Buďte vynalézaví.

Ano, myslíte si správně – je to šílený paradox, ale je to ten nejefektivnější způsob toho, jak přitáhnout nové zákazníky a vyvolat v nich zájem o Váš produkt či značku jen díky prosté lidské vlastnosti – zvědavosti. Lidé nemají pocit, že je do něčeho nutíte, nebo že jim cokoli prodáváte. Ke konverzi ve Vaše zákazníky se tak rozhodnou sami, neboť ve Vás získají důvěru už jen díky jedinému důvodu a to, že jste jim nic nechtěli prodávat, ale naopak jim poskytli určitou hodnotu. Právě tito zákazníci následně jsou i ti nejvíce loajální vůči Vaší značce.

A jak víme dle Paretova principu, tak 20% nejloajálnějších zákazníků vůči Vaší značce generuje 80% všech Vašich zisků.

4. Vyvolávejte v lidech emoce.

Snažte se v lidech vyvolat emoce, ať už pomocí Vaší marketingové kampaně, kdy v nich vyvoláte dojetí či je motivujete, nebo při rozbalování Vašeho produktu, návštěvě prodejny či užívání služby.

Jak na to? Dejte jim najevo, že Vám na nich záleží. Poskytněte jim dokonalý produkt nebo službu ve který opravdu věříte a víte, že to je zcela bezchybné. Postarejte se, aby lidé měli skvělý zážitek kdykoliv přijdou do styku s Vaší značkou. Od pre-launche, přes prezentaci, konečnou interakci se zákazníkem až po případnou technickou podporu a reklamaci.

Lidé si Vaší značku či produkt mnohem lépe zapamatují, neboť si Vás spojí s určitou emocí kterou ve chvíli, kdy došlo k interakci, pociťují. A právě emoce jsou to, co lidé milují a důvod, proč jsou věrní určité značce. Díky nim často mají až impulzivní touhu opět přijít s danou značkou do styku – například nákupem dalšího produktu/služby.

Tato část je také úzce provázána s částí předchozí, tedy bodem 3.

5. Poznejte sami sebe.

Jednou z nejzásadnějších věcí ve strategii brandu, respektive značky, je opravdu znát sami sebe a být schopni říct, co děláte a proč to děláte. Může se to zdát jako základ a zní to velmi prostě. Nicméně mnohdy kvůli tomu, že společnosti neznají sami sebe, přicházejí o stovky tisíc ročně, nemají ucelenou strategii, vizuální identitu ani marketing, který by podtrhoval celou vizi značky. V takovém případě je celkové fungování, verbální i vizuální komunikace i správné oslovení cílové skupiny velmi neefektivní.

Je tedy zcela zásadní znát klíčové atributy Vaší společnosti, hodnoty, vize, cíle, co a proč to děláte. Právě díky tomu můžete následně velmi přesně zaměřit budování celé strategie, marketingu i celkové identity značky včetně vizuální identity a toho, jak Vaše značka působí navenek, co říká a jak ji Vaše cílová skupina vnímá.

Pokud znáte sami sebe, můžete vytvořit efektivní strategii a positioning, pomocí kterého bude ve všech Vašich aktivitách patrné, proč to děláte, jaké jsou Vaše hodnoty a jak Vás mají lidé navenek vnímat – jako experta, partnera, nebo jako „one-stop shop“ a další. Mimo to Vám také tato znalost pomůže k tomu, aby Vaše společnost postupem času „neztratila směr“.

Další příspěvky

Shopping Basket

Rychlý kontakt